Anna Nohýnková

Psycholožka a psychoterapeutka

"Jsem zkušená odbornice na léčbu závislostí. Ukazuji lidem, jak ovládnout své nezdravé návyky, aby mohli žít tím, co mají rádi."

Moje cesta k léčbě závislostí

Mám skvělého muže, dvě úžasné děti, útulný domov, pěkné vztahy s přáteli a rodinou, čas pro sebe, který věnuji péči o své tělo i duši. Ráno se budím s čistou hlavou. Žiju život podle svých představ díky tomu, že mám závislosti pod kontrolou. Věnuji se jim už jen v práci, která mě ohromně baví a naplňuje. 

Takhle by můj život ale nevypadal, kdybych v určitou chvíli nepřehodila výhybku jiným směrem.

Bouřlivé dospívání

Je mi 17, mám rudé vlasy, na sobě černou mikinu s kapucí. Sedím s kamarády v hospodě, bavíme se, popíjíme pivo, kouříme cigarety, občas si dáme panáka. Někdo přinesl trávu, tak si jdem ven dát “brčko”. Pokračujem dál do klubu, "paříme" tam do noci. Jako každý pátek. A sobotu. 

Neřeším, co to hýření dělá s mým tělem. Žiju přítomností, kdoví, co bude zítra. NO FUTURE! Jsem prostě drsná, alespoň navenek. Hrozně se mi líbí Trainspotting, hltám My děti ze stanice ZOO, poslouchám Nirvanu. Chtěla bych být jako Renton, Christiane nebo Kurt. Drogy mě dost zajímají, nejraději bych je všechny vyzkoušela.

Rodičům se to nelíbí, vyčítají mi, jak vypadám, v jakém stavu chodím domů. Jsou bezradní. Nezáleží mi na tom, co mé "hýření" dělá s mým tělem, zdravím a mou křehkou duší. Nevím, kdo jsem a co chci. Můj život nikam nesměřuje, nemám nad ním vládu. Jsem na hraně nad propastí a stačí jen trochu, abych do ní začala padat.

Jelikož ale nedělám nic jen napůl, rozhodla jsem se, že než všechny ty drogy sama vyzkouším, zjistím o nich co nejvíce, abych věděla, do čeho jdu. Přihlásila jsem se proto do peer programu, který učí teenagery šířit protidrogovou osvětu mezi svými vrstevníky.

A začínají se dít změny… ovšem úplně jiné, než jsem očekávala! Čím více se dozvídám o tom, jaké to ve skutečnosti je, žít drogovým životem, tím méně ho chci na vlastní kůži zakusit. Zjišťuji, že mi na sobě záleží, že se mám ráda a nechci si už více ubližovat!

Cesta k mému poslání

Místo toho, abych se vrhla do experimentování s dalšími drogami, nadšeně obdivuji práci terapeutek, které nás vzdělávají. Fascinuje mě, že dokáží pomoci člověku odrazit se ode dna a změnit svůj život k lepšímu. Tohle chci jednou taky umět!

Najednou VÍM, že pomáhat lidem na cestě ke svobodnému životu bez závislosti je mým životním posláním a já udělám VŠE proto, abych ho mohla naplnit.

Vrhám se do studia a po maturitě jsem jako jedna z nejlepších přijata na psychologii. Po vysoké škole nastupuji do terapeutické komunity pro drogově závislé. Je to velmi intenzivní a náročná práce, dodnes z této zkušenosti čerpám. Dělám si psychoterapeutický výcvik v gestalt terapii, učím se od svých klientů, zkušenějších kolegů, jezdím na kurzy, konference, přednáším.

Zakotvuji v terapeutickém centru, kde se zabývám psychoterapií lidí s problémy s nadměrným pitím alkoholu, užíváním drog, léků, hazardním hraním a poradenstvím pro jejich blízké. Poslouchám příběhy žen a mužů, jsem s nimi na dně jejich propasti, pomáhám jim šplhat vzhůru, prožívám s nimi jejich úspěchy i pády. MÁM K NIM OBROVSKÝ RESPEKT.

Pomoci si sám/sama?

Všímám si, že lidé na začátku své cesty ke zotavení potřebují spoustu informací. A že náš drahocenný čas při společných sezeních na to někdy bohužel nestačí. Hledala jsem proto knihu, která by mým klientům usnadnila začátek léčby a mohli s její pomocí pracovat sami na sobě i beze mě. Bohužel žádná zcela neodpovídala mým představám.

Ve své dlouholeté práci jsem však zjistila, co mým klientům pomáhá. Které postupy, rady a techniky je podporují v tom, aby se zbavili svých nezdravých návyků. Rozhodla jsem se nyní tyto poznatky šířit i mezi další lidi, kteří chtějí jít, stejně jako mí klienti, cestou ke svobodnému životu bez závislosti.

Jste teď sami na té hraně nad propastí, jako jsem byla kdysi já nebo jste ji už překročili a padáte dolů? Věřím, že vydat se na cestu k uzdravení může každý, stačí jen vědět, jak na to.

Správné informace mohou ve správnou chvíli přinést užitek i vám. Nemusíte už na internetu a v knihách hledat odpovědi na své otázky. Zkoušet bezhlavě jednu radu za druhou a zjistit, že žádná nezabírá. Vložila jsem pro Vás do svých e-booků to nejlepší z toho, co v praxi mým klientům opravdu funguje.

Najdete v nich krok za krokem, co vše je potřeba udělat, aby vaše snažení mělo co největší šanci na úspěch. Citlivě vás provedu jednotlivými kroky, vysvětlím vám co a proč je potřeba udělat, abyste se i vy dokázali ZBAVIT SVÝCH NEZDRAVÝCH NÁVYKŮ a mohli ŽÍT SVOBODNĚ tím, co máte rádi.

Moje kvalifikace

 • psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (Mgr., PhDr.)
 • klinická psychologie na FF MU (Ph.D.)
 • specializační vzdělávání v oboru klinická psychologie na IPVZ (nedokončeno)
 • psychoterapeutický výcvik v Gestalt terapii (Institut pro výcvik v Gestalt terapii, certifikát Gestalt terapeuta)
 • další kurzy: Rorschachova metoda, krizová intervence,
  rodinné a firemní konstelace, gambling, KBT obezity, dramaterapie ad.

Pracovní zkušenosti

 • práce v oboru od r. 2004
 • psychoterapeutka v Terapeutickém centru (ambulantní program pro léčbu závislostí, Společnost Podané ruce, o.p.s.) 
 • externí psycholožka v Krizovém centru (Psychiatrická klinika ve Fakultní nemocnici Bohunice)
 • psychoterapeutka v Terapeutické resocializační komunitě pro drogově závislé (o.s. Krok)
 • externí vyučující na FSS MU