Všichni se “sjíždíme”

Napadlo vás někdy, že se všichni docela běžně “sjíždíme” i bez drog?

Moje dcera se vášnivě ráda houpe na houpačce. Vydrží na ní sedět klidně i hodiny. Dopředu, dozadu, dopředu, dozadu… znovu a znovu a hlavně nepřestávat. Po pár desítkách minut už vypadá trochu jako zhypnotizovaná. Když ji sundám dolů, chce hned zpátky na houpačku a dožaduje se dalšího houpání.

O víkendu jsem na chatě houpala dceru a na vedlejší houpačce byl sousedovic čtyřletý chlapeček. Lehl si vždycky břichem na houpačku a točil se dokola tak dlouho, dokud se závěsné provazy nestočily až nadoraz. Pak to pustil a točil se rychle na opačnou stranu jako vrtulník.

o zastavení si stoupl a motal se úplně jako by byl opilý, blaženě se přitom usmíval. Lehl si pak na lehátko, chvíli jakoby relaxoval a vstřebával tento stav. Po pár minutách vstal a šel se točit znovu. Takhle to opakoval znovu a znovu, dokud ho rodiče nezavolali domů.

Je vám to povědomé? Zažili jste to někdy taky? Vsadím se, že párkrát za život určitě.

Když jsem toho chlapečka při jeho “rauši” pozorovala, došlo mi, že tohle vlastně děláme všichni. Že se takto přirozeně “sjíždíme” nějakou činností už od dětství a ani si to vlastně neuvědomujeme. Začalo mi to všechno do sebe zapadat.

VŽDYŤ TO FUNGUJE DOST PODOBNĚ JAKO DROGY!

Ty způsobují dočasné změny v našem vnímání, náladě, vědomí a chování. Problém je, že většina drog má svá “ale” – za zážitky, které nám přinášejí, si vybírají svou daň.

Dobrá zpráva je, že změny v našem vnímání, náladě, vědomí a chování si dokážeme navodit i bez drog, přirozeně a bez nepříjemných důsledků.

Proč to vlastně děláme?

Možná proto, že někdy prostě chceme v našem každodenním životě:

 • zažít něco neobvyklého, co se vymyká všedním zážitkům
 • na chvíli ztratit kontrolu nad sebou
 • získat jiný/nový úhel pohledu
 • zkoumat a hledat nové souvislosti
 • být v kontaktu se sebou trochu “jinak”
 • osahat si své osobní hranice
 • popustit uzdu své hravosti a nasytit své vnitřní dítě
 • užít si prostě jen zábavu, odreagovat se.

Při tom houpání jsem přemýšlela, při čem všem jsem já v životě zažila podobné pocity, kdy jsem se cítila “sjetá” bez vlivu jakýchkoliv cizích látek. Výsledkem je můj osobní seznam toho, kdy jsem v životě cítila změněné stavy vědomí či vnímání zcela přirozeně nebo je pozorovala na lidech ve svém okolí.

Dětská fantazie

Děti často vidí věci, které my dospělí nevidíme. Jejich fantazie je někdy velmi živá.

Dodnes si vybavuju vzpomínku ze svého dětství – u babičky na vesnici na dvorku jednoho domu jsem viděla velkého spícího slona s krátkým chobotem. Vážně tam byl, přísahám! A podotýkám, že moje babička nežije v Africe ani v Asii, ani u ní na vesnici není ZOO či cirkus.

Pod vlivem drog taky často vidíte nebo slyšíte neuvěřitelné věci, jako by byly skutečné.

Kolotoče a spol.

Všimli jste si, jak děti (ale i dospělí) milují kolotoče? O točení a houpání tu už byla řeč. Podobně funguje vlastně jakýkoliv stereotypní pohyb, který se opakuje a nebo který nějak zamává s naší rovnováhou. Stačí se třeba nějakou dobu jen točit dokola.

Nebo vyzkoušet zorbing. Znáte to? Jak se valíte v průhledné kouli z kopce dolů, křičíte a snažíte se mít kontrolu nad tím, kde je nahoře a kde dole? Zelená, modrá, zelená, modrá, zelená, modrá…. Ale kutálíte se tak rychle, že už to nestíháte sledovat, tak to musíte vzdát a tu kontrolu prostě pustíte? No tak to je taky mazec. Motáte se potom jako byste byli opilí. Lidem s citlivějšími žaludky nedoporučuji.

Záchvaty smíchu

V pubertě jsem měla časté až nezastavitelné záchvaty smíchu, klidně i bez zjevného důvodu. Takhle se lidi smějou většinou po kouření trávy, ale v dospívání si prostě vystačíte sami. Každopádně dnes si můžete dopřát třeba jógu smíchu a máte to!

Výtvarné nebo jiné umělecké tvoření

Při malování barvami na zeď jednoho starého domu (nebojte, bylo to zcela legální) jsem jednou měla velmi silný zážitek – natolik hluboko jsem se ponořila do malování, že jsem vnímala jen sebe, své ruce, jak nanáší barvu a vznikající obraz.

Přestala jsem vnímat vše ostatní – jak ubíhá čas, že mám hlad a žízeň, co si okolo povídají mí kamarádi… až později jsem na vysoké škole zjistila, že jsem prožila tzv. “flow fenomén”.

Flow fenomén je duševní stav, při kterém je člověk ponořený do určité činnosti tak moc, že vše ostatní se mu zdá nedůležité. Flow je stav naprosto soustředěné motivace, cílevědomého hlubokého zaujetí, při kterém člověk plně ovládá své emoce, které mu pomáhají k lepšímu výkonu v jeho činnosti. Známkou flow je pocit spontánní radosti a nadšení při prováděné činnosti. (Mihaly Csikszentmihalyi)  

Kromě umělců stav flow běžně zažívají děti. Často se tak plně soustředí na hru, že si třeba ani neuvědomí, že potřebují čůrat…

Tenhle stav se svou soustředěností, cílevědomostí a ovládáním emocí odlišuje od stavu intoxikace. Ale opomíjení svých potřeb, zúžené vnímání zaměřené jen na tu jedinou činnost a opomíjející vše kolem, změněné vnímání času… to mají společné.

Tanec

Mám ráda tanec, ale jen při jednom typu tance se dokážu dostat do extáze. Je to africký tanec, afro, prostě trsání ve skupině v rytmu afrických bubnů. Živá směsice bubeníků, kteří neustále zrychlují tempo, hudba, která duní a vibruje celým vaším tělem, ostatní pařící tanečníci a lektoři, rytmické kroky… Tenhle koktejl přímo předurčuje k tomu, aby vás dostal do tranzu.

Taichi, jóga a spol.

Když už jsme u toho pohybu, tak kromě tance jsem zvláštní tělesné pocity zažila při cvičení taichi, čchi kungu, jógy a podobných cvičení, kdy děláte pomalé plynulé pohyby a plně se na ně koncentrujete.

Pocit průhlednosti svého těla, plynutí, uvolnění, lehkosti až neexistence gravitace… to všechno a ještě mnohem víc můžete zažít při takovém cvičení.

Meditace, relaxace a práce s dechem

Jsem typ člověka, který když si lehne, zavře oči, pozoruje svůj dech a je vyzván k relaxování, tak okamžitě usíná… takže s těmito druhy “rauše” nemám moc zkušeností, protože je často prospím. A když náhodou neusnu, nic úplně mimořádného a neobvyklého nezažívám.

Spousta lidí však mívá při praktikování různých dechových technik, relaxací a meditací zvláštní prožitky, pocity a vjemy. Pokud jste třeba zrovna vy někdy zažili něco mimořádného, neobvyklého, podělte se o to do komentářů pod článkem.

Samostatnou kapitolou je pak holotropní dýchání, které využívá k navození mimořádného stavu vědomí hyperventilaci (rychlé a hluboké dýchání) a zadržování dechu. Sami to však raději bez zkušeného průvodce a náležité přípravy nezkoušejte.

Podobného, ale uměle navozeného stavu velkého zklidnění až útlumu, kterého můžete přirozeně dosáhnout prostřednictvím meditování a dechových cvičení, dosahují také lidé užívající opiáty, třeba heroin.

Saunování

Vystavování svého těla vysokým teplotám, pocení, očista těla i duše… pokud je to ještě doprovázeno nějakým skupinovým rituálem, hudbou, zpěvem a bylinami (teď nemyslím žádnými halucinogenními), může vás takové saunování v potní chýši podobně jako indiány dostat do tranzových stavů. Vyzkoušela jsem a určitě ne naposledy.

Zamilovanost

Stav zamilovanosti, to je podle mě jeden z nejkrásnějších a nejpříjemnějších a asi i nejdéle trvajících raušů. Na rozdíl od těch ostatních, které trvají většinou pár minut nebo hodin, tenhle trvá měsíce, někdy i roky. Ve stavu zamilovanosti jste plní lásky, cítíte se šťastní, zažíváte pocit splynutí, souznění s druhým člověkem….

Podobně jako při intoxikaci extází, kdy je člověk empatický, má veselou náladu, je laskavý k lidem…to ale za pár hodin odezní. A navíc je ten pocit stejně jen umělý.

Extatický sex

Souvisí se zamilovaností, ale vlastně i s tou extází, protože po ní lidi často ztrácejí zábrany. Každopádně při orgasmu zažíváme intenzivní a někdy i nezvyklé tělesné pocity. Já třeba mívám pocit “spojení s vesmírem” (přestože jsem dost pragmatický člověk a racionálně to nedokážu vysvětlit). Tento pocit bych jinak asi zažila jen, kdybych si ho navodila s pomocí nějaké halucinogenní látky.

Optické klamy

Při studiu psychologie na vysoké škole jsem se poprvé setkala se světem optických klamů, který mě zaujal. Zažila jsem, že je možné ošálit své smysly a vidět realitu jinak. Při pozorování optických klamů snímají naše oči nějaký obraz, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je doopravdy zobrazený.

Chcete třeba vidět, jak “tančí” písmenka na vaší klávesnici? Pusťte si tohle video >>

Je to jako nějaká halucinace, že? Někteří lidé tuto iluzi přirovnávají ke stavu “zhulenosti”.

Adrenalinové sporty

Dalším způsobem, jak si přivodit netradiční zážitky a vjemy jsou různé “adrenalinové sporty”, kdy si sáhnete na hranici svých možností a setkáte se svým strachem. Už ze samotného názvu “adrenalinové sporty”, je jasné, že za pozitivní ovlivnění naší psychiky při jejich provozování může adrenalin.

Třeba volný pád, to je pro mě už dost mezní zážitek a velké překonávání strachu třeba při skoku z vysoké skály do vody. Pocit, kdy padáte dolů a nemůžete to moc ovlivnit… Někdo zažívá pocit vzrušení při terénním sjezdu na kole, horolezení, potápění, létání na paraglidu…

Jako hledači takových mezních zážitků mi vždycky připadali lidi, kteří užívají pervitin, amfetaminy a podobné “urychlováky”.

Takových činností, při kterých můžete zažít něco mimořádného, intenzivního, zvláštního, vybočujícícho z každodenní reality, je celá řada. Co třeba ženy, které prožily orgasmický porod? Nebo lidé, kteří zažívají euforii při chůzi po žhavých uhlících? Nebo při vystavování se velmi nízkým teplotám při kryoterapii nebo při Wim Hofově metodě otužování v ledové vodě?

Jedno mají společné – chemii, ale tu naši v mozku. Důležitou roli hraje endorfin, nazývaný jako hormon štěstí. Uvolňuje se do mozku při stresu a svalové zátěži, nebo třeba i po konzumaci některých potravin jako je čokoláda. Dokáže navodit dobrou náladu, pocit štěstí, utlumit bolest.

Dopřávejte si skutečné zážitky

Každá z popsaných aktivit mi přináší odlišnou kvalitu prožitku a všechny dohromady dělají můj život pestřejším, plnějším, zajímavějším. Je fakt, že drogy tohle všechno umí taky vyvolat. A dokonce spolehlivěji než tyhle činnosti, v tom taky spočívá jejich návykovost. Předem víte, co asi nastane, když si tu kterou drogu dáte a proto se k ní vracíte zpátky znovu to zažít.

Můžete po jejich užití vidět stejně jako děti věci, které nejsou, cítit se omámení a motat se, jako byste slezli z kolotoče, smát se jako puberťáci, ponořit se do činnosti jako umělci, pařit na hudbu jako tanečníci, zažívat nezvyklé tělesné pocity jako jogíni, cítit lásku jako milenci, zažívat vzrušení jako při skoku ze skály.

Ale proč zažívat to všechno jen “jako?”. Vy to přece můžete zažívat doopravdy! Drogy vám sice přinesou pocit extáze, “rauš” bez větší námahy, je to taková “zkratka”.

Ale já na zkratky nevěřím. Věřím na to, že pokud chci něco zažít, musím pro to také něco udělat.

A pak si z toho můžu pro sebe taky něco vzít, přijmout ten zážitek, aby mě obohatil, naučil mě něco nového.

Jak si přivodit intenzivní nevšední prožitky?

 • Najděte si nějakou činnost, která je vám osobně blízká a plně se jí oddejte.
 • Nenuťte se do nějaké činnosti jenom proto, že je to teď v kurzu nebo že o tom tady píšu. Nemusíte vyzkoušet všechno.
 • Nemůžete čekat, že pokaždé, když budete dělat tu svou “extatickou” činnost, zažijete nějaký “změněný stav”. To se nedá naplánovat, někdy to možná přijde samo.
 • Nevrhejte se bezhlavě do něčeho nebezpečného, jen abyste něco zažili. Buďte opatrní a zbytečně neriskujte.
 • Není důležité, jak přitom vypadáte navenek, důležitý je váš vnitřní prožitek.
 • Hlavně v tom nehledejte žádnou vědu, rozum nechejte odpočívat.
 • Učte se pozorováním od dětí, ty to umí přirozeně samy.

Kdy tedy můžete i vy zažít něco intenzivního, něco nezvyklého? Když se budete hodně a rádi SMÁT, MILOVAT, TANČIT, HÝBAT, DÝCHAT, ZAHŘÍVAT ČI OCHLAZOVAT, TVOŘIT… SPOLU S DRUHÝMI LIDMI. Nebát se PROSTĚ ŽÍT. Je normální mít nenormální zážitky, tak si to dovolte.

Při čem zažíváte extázi vy?

Anna Nohýnková
Jsem zkušená odbornice na léčbu závislostí. Ukazuji lidem, jak ovládnout své nezdravé návyky, aby mohli žít svobodně tím, co mají rádi. Více o mně si přečtěte zde >>

NOVINKA

E-book nadupaný praktickými informacemi a cílenými úkoly, díky kterým se sami naučíte nepít. 10 kroků k abstinenci, Pracovní sešit s cvičeními, podpůrná facebooková skupina. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.