Restartujte (nejen) svoje játra

Rozhovor s terapeutkou metody řízené a kontrolované detoxikace (C.I.C.) Lucií Krejčí o tom, jak napravit zdravotní škody způsobené pitím alkoholu

Lucie, mohla bys na úvod říct, jaká byla tvoje cesta k metodě řízené detoxikace a tomu, že ji dnes využíváš při léčbě svých klientů?

K práci s bylinkami mě přivedly moje vlastní zkušenosti s nemocí, bolestí, pocity neradosti, a současně i touha pomáhat lidem a léčit je. Zajímala jsem se už dlouho o alternativní medicínu a duchovní rozvoj. Hledala jsem způsob, jak určit u konkrétního člověka jeho nemoc a najít odpovídající bylinku nebo tinkturu, a zároveň jak mu z této nemoci ukázat cestu ven. Tak jsem se dostala k detoxikační medicíně MUDr. Jonáše. Začala jsem ji studovat, používat na svých blízkých a postupně i na zákaznících v mém obchůdku se zdravou výživou. Dnes už mám své vlastní poradny v Brně a Zábřehu a školím začínající terapeuty. Více si o Lucce můžete přečíst zde >>

Mohla bys mi, jakožto úplnému laikovi, přiblížit, jak vlastně pracuješ?

K diagnostikování používám EAV (elektroakupunkturní Vollův) přístroj Salvia, který zobrazuje mapu toxického zatížení organismu. Ukáže mi, ve kterých orgánech nebo tkáních se zatížení nachází a jakého je původu. Toxiny se v našem těle ukládají postupně po celý život a v místech, kde se hromadí, může docházet k poruchám daného orgánu. Skryté toxiny a infekční ložiska mohou ovlivňovat imunitu, hormonální rovnováhu a mnoho dalšího. Na základě toxické mapy pak doporučuji klientům vhodné bylinné doplňky.

Pro řešení jakých zdravotních potíží je metoda řízené detoxikace vhodná?

Cílenou detoxikací je možné udržet své tělo bez větších zátěží a tím také zdravé. Ideální je využívat detoxikační metodu jako prevenci, protože toxiny jsou v našem těle přítomné dávno předtím, než vypukne nemoc. Většinou ke mně už přichází lidé s různými zdravotními problémy. Velmi dobré zkušenosti mám v léčbě lidí s oslabeným imunitním systémem, alergiemi, astmatem, opary, zažívacími potížemi, gynekologickými potížemi, migrénami… Díky detoxikaci v mé poradně se narodilo i několik miminek, přestože předtím se těm ženám nedařilo otěhotnět.

To zní skoro až zázračně… A co lidé, kteří mají za sebou období, kdy více pili alkohol a chtěli by teď nějak napravit škody, které si tím způsobili na svém zdraví? Jak vůbec pití alkoholu náš organismus zatěžuje?  

Nadměrná nebo dlouhodobá konzumace alkoholu poškozuje nejen játra, ale celý organismus. Dochází k narušení střevní mikrobioty (pozn. aut.: mikrobiota jsou zjednodušeně řečeno bakterie ve střevech, které mj. podporují detoxikaci – toxiny z jater jsou žlučí odplavované do střeva, kde je neutralizují střevní bakterie). Jsou přetížené ledviny, které společně s játry odbourávají alkohol. Je zatížená slinivka, která je na alkohol citlivá, v některých případech už může být zatížený i nervový systém. Také je potřeba čistit lymfatický systém, který může vlivem alkoholu stagnovat. Navíc je to velký problém psychický a emoční.

Co bys doporučila člověku, který tento problém právě řeší?

V první řadě bych s tímto klientem řešila střevní mikrobiotu a detoxikaci střev. Střevní mikrobiota může vlivem alkoholismu, ale i nesprávného stravování, člověka i po určité době abstinence ovlivňovat a činit ho náchylnějšího k alkoholu, případně k vysoce energetické stravě. Proto je potřeba tento náš „druhý mozek“, jak ho nazývají lékaři tradiční čínské medicíny, uvést do pořádku a zajistit pestrou skladbu střevní mikroflóry. Navíc je prokázáno, že lidé, kteří trpí tzv. dysbiozou (nemají v pořádku střevní mikrobiom) častěji trpí depresemi a úzkostmi.

Kromě bylinek na očistu střeva vám doporučuji pestrou stravu s co největším podílem zeleniny a celozrnných výrobků. Zařaďte do svého jídelníčku kysané potraviny, např. kysané zelí, pickles, jogurty, kefíry apod.

Aha. A já jsem si myslela, že jde v prvé řadě o játra. Řešit jako první střevní mikroflóru by mě nenapadlo. Na co je dobré se dál zaměřit?

Dále je potřeba zajistit, aby se tělo správně zbavovalo toxinů – látek, které zatěžují organismus a blokují jeho přirozené funkce. V tom hrají důležitou roli ledviny a lymfatický systém.

Ledviny a lymfatický systém nejlépe podpoříte bylinami, dostatečným pitným režimem neslazených nápojů a pravidelným aktivním pohybem.

Např. chůzí, během, nebo jiným sportem, který člověka baví. Bez pohybu svalů se lymfatický systém není schopen zbavovat toxinů. Navíc pohyb přispívá k tvorbě serotoninu a dobré náladě, což je v období po vysazení alkoholu velmi důležité.

To mi dává smysl. A kdy už přijdou konečně na řadu ta avizovaná játra?

Teď. Teprve po tom všem, co už jsem říkala, se můžeme zaměřit na očistu samotných jater a podpořit funkci slinivky. Játra mají na rozdíl od ostatních orgánů poměrně velkou schopnost regenerace, jen je potřeba jim trochu pomoci.

Játra jsou citlivá na chemické látky, léky, bílkoviny a tuky. Proto jezte kvalitní stravu bez zbytečné chemie, ale plnou kysaných potravin, které je podporují.

K dobré funkci jater také napomáhají zelené potraviny, jako jsou saláty, čerstvé bylinky (teď na jaře medvědí česnek, pampeliška, jaterník apod.). Jako nezbytnou součást regenerace jater považuji užívání ostropestřce mariánského v tobolkách nebo oleje lisovaného ze semen. Látka zvaná sylimarin, kterou ostropestřec obsahuje, dokáže při dlouhodobém užívání napomoci obnově jaterních buněk.

Můžeš doporučit nějaké konkrétní přípravky, které by si mohl člověk sám koupit a začít užívat? Nebo to takto nejde?

Je to vždy individuální. Existuje více preparátů a každému člověku bych doporučila nějaké jiné, nejde to zobecnit. Pracuji s přípravky dvou českých firem Joalis a Diochi. Obě firmy jsou na našem trhu více než 15 let a mně se osvědčily jejich preparáty při používání na sobě, mé rodině i mých klientech. Jde o tzv. bioinformační přípravky, které jsou založené na tradici českého bylinkářství, tradiční čínské medicíny a homeopatie. Zaměřila bych se na přípravky ve formě kapslí, tablet, případně sirupů, tinktury bych v tomto případě vyloučila.

Proč? Je to kvůli tomu, že obsahují nějaké množství alkoholu nebo je ten důvod jiný?

Je to kvůli alkoholu. Tinktury obsahují jako tzv. nosič a konzervant 20% alkohol, to je při množství 10 kapek pro běžného člověka zanedbatelné množství, ale pro vyléčeného alkoholika, by to mohl být nechtěný spouštěč

S tím nemůžu než souhlasit. Vrátila bych se teď ještě k tomu, jaké konkrétní preparáty bys doporučila člověku, který se chce zregenerovat po období pití? Z toho, co říkáš, pro mě vyplývá, že bez řádné diagnostiky nelze jen tak začít něco užívat…

Jen pro pořádek, EAV přístroj není uznaný jako lékařský přístroj, tudíž neděláme diagnostiku, ale jen zjišťujeme zátěže v těle. Jako první kúru bez větší znalosti daného člověka bych navrhla Activ-Col na očistu střev, Abelia Urinalis a Lymfatis, pro správné fungování lymfatického systému a StreHerb. To je náš nejoblíbenější přípravek, působí dobře na psychiku a uvolňuje stresované tkáně.

Kdyby měli čtenáři zájem dozvědět se o řízené detoxikaci více nebo ji sami na sobě vyzkoušet, kam bys je odkázala?

V minulém roce vyšla výborná kniha paní Marie Vilánkové Léčba informací, která krásně vysvětluje, co všechno způsobuje naše zdravotní problémy a jak je řeší tzv. alternativní medicína. Případně se mohou podívat na stejnojmenný web www.lecbainformaci.cz. Také doporučuji knihy MUDr. Josefa Jonáše, zejména Křížovka života a Kde končí tělo a začíná duše. Z webů ještě oficiální stránky www.joalis.cz. Jinak samozřejmě kdokoliv by měl zájem, může se obrátit přímo na mě https://www.detoxikace-a-vyziva.cz/

Moc ti Lucie děkuji, že sis udělala čas. Dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých informací. Je tady období jarní únavy a detoxů, tak si říkám, že bych mohla některé z tvých detoxikačních doporučení taky vyzkoušet.

Anna Nohýnková
Jsem zkušená odbornice na léčbu závislostí. Ukazuji lidem, jak ovládnout své nezdravé návyky, aby mohli žít svobodně tím, co mají rádi. Více o mně si přečtěte zde >>

NOVINKA

E-book nadupaný praktickými informacemi a cílenými úkoly, díky kterým se sami naučíte nepít. 10 kroků k abstinenci, Pracovní sešit s cvičeními, podpůrná facebooková skupina. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.