Menší než malá sklenička

Jak pít alkohol vědoměji, aby vám neškodil a pití vám nepřerostlo přes hlavu?

Všimli jste si toho taky? Vědci stále víc a víc přitvrzují v tom, kolik alkoholu je ještě zdravé vypít. Podle posledních zpráv dokonce žádná dávka alkoholu není pro náš organismus bezpečná! Ještě nedávno se v médiích objevovaly zprávy velebící pozitivní účinky vína na srdce, piva na trávení, usínání. Ale…

…teď už máme utrum

Dobře, tak kolik toho teda můžeme vypít, aniž bychom se vážně museli bát o své zdraví? Podle posledních doporučení je pro dospělého muže spojené s nízkým rizikem vypití maximálně 20-24 gramů čistého alkoholu denně (do tohoto limitu se vejdete s 0,5 litrem 12-ti stupňového piva nebo 2 dcl vína). U žen je to poloviční množství. A minimálně dva dny v týdnu nepít vůbec (Miovský, 2019). A pozor, nejde pár dní vynechat a pak si to vybrat najednou!

Přiznám se, že na tohle já bohužel nemám. Ale abych se tímhle, pro mě momentálně nedosažitelným ideálem, nestresovala, vytvořila jsem si svoje vlastní pravidla, která mi přijdou rozumná a přiměřená mému zdraví, věku, tělesné konstituci a aktuální situaci.

Tohle je můj způsob, který mi vyhovuje. Vy to možná máte jinak, ale můžete se inspirovat, jak pít vědoměji, porozumět svým motivům k pití a mít větší kontrolu nad tím, kolik toho vypijete.

Takže jak často?

Snažím se hlídat si, abych měla v týdnu aspoň tolik dnů úplně bez alkoholu jako dnů, kdy si nějaký alkohol dám. Úplně ideálně aby nealko dny převažovaly.

Kdy?

Většinou piju alkohol jen večer, přes den výjimečně. Když už mám chuť oběd v restauraci zapít, tak si dám nealko pivo. Nejraději si alkohol dopřávám pro radost, zábavu, chuť…

Zásadně se alkoholu vyhýbám v situacích, kdy jsem emočně nevyrovnaná, ve stresu, zkrátka v duševní nepohodě. To bych se totiž nejraději opila, otupila bolest, uvolnila napětí, zapomněla na starosti… zkrátka ho použila jako “lék” na své bolístky. A to nechci. Protože tím se fakt nic nevyřeší, jen se problém na chvíli odsune.

Taky nepiju, když jsem nemocná, vyčerpaná, prostě v tělesné nepohodě. Ale to na alkohol stejně ani nemám chuť.

Kolik?

Mám své roky prověřené pravidlo tři a dost. Takže za den či večer vypiju maximálně tři drinky, často ale jen jeden či dva.

Co?

Každému chutná něco jiného. Já osobně si ráda dám dobré víno nebo pivo, případně koktejl, samotný tvrdý alkohol piju opravdu výjimečně. A preferuju kvalitu před kvantitou. Když toho vypiju míň, můžu si dovolit dát si i něco dražšího. To je vlastně takové pozitivum střídmého pití. Snažím se různé druhy alkoholu spolu nemíchat. Vyberu si jen jeden a u toho zůstanu.

Jak?

Piju opravdu pomalým tempem a po malých doušcích. Když mi nějaký drink nechutná nebo když už cítím, že mám dost, klidně ho nedopiju. Snažím se alkoholické drinky prokládat jídlem a/nebo nealko nápoji. Někdy, hlavně v letních měsících, si už rovnou namíchám alkohol s nealkem, třeba pivo s limonádou (radler) nebo víno s vodou (vinný střik).

S kým?

Raději si alkohol vychutnávám v dobré společnosti, samotnou mě pít moc nebaví. Víc si užívám, když je samotná zábava (konverzace s přáteli, tanec, hraní společenských her, koncert…) důležitější než popíjení alkoholu, tj. když pití je jen takový doprovod a ne hlavní cíl.

Vědomé pití

Co mi přijde ale ze všeho nejdůležitější, když už alkohol pijete, je pít ho vědomě. To znamená v průběhu samotného popíjení si všímat a uvědomovat, jak na vás alkohol působí. Ve chvíli, kdy cítíte, že už toho máte dost, si už další drink nedávejte. Naučte se v nejlepším jít prostě domů spát. Před spaním je ještě dobré se hodně napít vody.  

Technika vědomé intoxikace

S vědomým pitím vám může pomoct technika vědomé intoxikace. Objevila jsem ji ve Velké knize meditačních technik od Ronalda D. Siegela. Může ji vyzkoušet každý bez ohledu na to, zda má či nemá problém s pitím.

Není samozřejmě určená pro úplné abstinenty a pro lidi, kteří z nějakého důvodu (užívání léků, zdravotní potíže, těhotenství atp.) pít nemohou. Je vhodná pro konzumenty alkoholu, kteří si chtějí více uvědomit účinek alkoholu na svoji psychiku a získat lepší náhled na to, proč alkohol pijí.

Začněte tím, že si najdete klidné místo a pohodlně se usadíte. Můžete si na chvíli zavřít oči. Soustřeďujte se na svůj dech, sledujte své nádechy a výdechy. Vnímejte myšlenky, které vás napadají, své emoce a tělesné pocity. Jak ty příjemné, tak i nepříjemné. Máte možná i nějaká očekávání od tohoto experimentu, co se bude dít.

Jakmile se vaše mysl zklidní a dokážete se soustředit na své prožitky, dejte si pár doušků alkoholu. Vypijte jen tolik, abyste cítili mírné změny ve vašem vědomí, ale abyste byli současně schopní udržet pozornost. Vraťte se teď ke sledování svého dechu. Vnímejte také své tělesné pocity, emoční prožitky a objevující se myšlenky. Pokud zaznamenáte nutkání znovu se napít, sledujte, jak vzniká, dosahuje vrcholu a možná také odeznívá.

Pak vypijte ještě pár doušků alkoholu a sledujte opět pár minut, co se s vámi děje. Takto pokračujte až do chvíle, kdy budete mít pocit, že máte dost. Nakonec se zamyslete nad tím, co jste zjistili při vědomém pití alkoholu? Jak jste si určili okamžik, kdy máte s pitím skončit? Zapište si to.

Shrnutí

Začněte si všímat, kolik dnů v týdnu pijete alkohol a snažte se počet těchto dní snížit na méně než pět, ale raději ještě méně.

Stanovte si svou maximální míru, kolik alkoholu nejvýše vypijete za den. Čím méně, tím lépe.

Pijte raději s někým než sami. Ale pozor na to, jakou míru ti dotyční lidé sami mají.

Vyhýbejte se pití v období, kdy jste v psychické či tělesné nepohodě.

Nepijte samotný tvrdý alkohol, nebo jen minimálně. Dbejte při výběru alkoholu na kvalitu. Nemíchejte různé druhy alkoholu.

Pijte pomalu, po malých doušcích a alkohol prokládejte nealkoholickými nápoji.

Snažte se pít vědoměji, všímejte si, jak na vás alkohol během pití působí.

4 tipy na závěr

  • Podívejte se předem, co v restauraci/baru, kam jdete, mají v nápojovém lístku a vyberte si s předstihem, co si dáte. Abyste pak na místě nebyli zaskočeni a nepodlehli tlaku okolí.
  • Buďte labužníkem nejen v jídle, ale i v pití. Objevujte a vychutnávejte si různé nealko drinky a když už si chcete dopřát alkohol, vyberte si kvalitní.
  • Dávejte si pozor na tlak druhých. Často vám budou lidé cpát nějaký alkohol a vy je nechcete urazit tím, že odmítnete. Ale je to naprosto v pořádku. Naučte se nabízenou skleničku s grácií odmítnout. Neodmítáte přece toho člověka, ale jen tu skleničku.
  • Spousta lidí, se nechá stáhnout tím, jak pijí druzí. Uvědomte si, že nemusíte v pití s nikým držet krok. Není to soutěž. Ba naopak – kdo se neopije, vítězí! Ale to se pozná až ráno…

A jak si své vypité skleničky hlídáte vy?

Anna Nohýnková
Jsem zkušená odbornice na léčbu závislostí. Ukazuji lidem, jak ovládnout své nezdravé návyky, aby mohli žít svobodně tím, co mají rádi. Více o mně si přečtěte zde >>

NOVINKA

E-book nadupaný praktickými informacemi a cílenými úkoly, díky kterým se sami naučíte nepít. 10 kroků k abstinenci, Pracovní sešit s cvičeními, podpůrná facebooková skupina. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.