10 důvodů, proč lidi začínají víc pít

Proč se nám někdy v životě stává, že z běžného popíjení alkoholu sklouzneme k většímu pití, které se nám začíná vymykat z rukou? Nahlédněte se mnou pod pokličku svých niterných motivů.

Rozchod. Konec světa, života, velká vnitřní bolest. To se nedá vydržet! Zkouším všechno možné, přežívám v práci, na sílu se chodím “bavit” mezi lidi, neustále sdílím s přáteli své trápení, nejím, na čtení se nemůžu soustředit. Jediné, co mi na chvíli aspoň trochu pomáhá zmírnit tu neuvěřitelnou vnitřní bolest je…. hádejte co – alkohol.

Pití na žal

Podobně jako jsem tehdy pila já, spousta lidí pije proto, aby otupila nepříjemné pocity v těžké životní situaci jako je třeba rozchod s partnerem, smrt někoho blízkého, ztráta zaměstnání, těžká nemoc atp. To jsou samy o sobě náročné události, které je těžké ustát.

Když nezabírá žádná z ověřených “berliček” je velmi snadné sáhnout po skleničce, opít se, otupit bolest, rozpustit úzkost a aspoň na chvíli na své trápení zapomenout.

Problém je, že když se člověk postupně vyrovná s traumatem, které prožil, může mu kromě vzpomínek na ně zůstat navíc ještě problém s pitím, na které si za tu dobu už zvykl. Vytvoří si spojení, že alkohol je pomocníkem v náročných situacích a při příští krizi bude mít tendenci po něm zas sáhnout.

Pití pro větší zábavu a vzrušení

To je zas druhý extrém. Je fajn se jít pobavit, ale proč jen tak “normálně”? Je potřeba tu zábavu zintenzivnit na max! Třeba pomocí alkoholu. Vymýšlet různé “picí” soutěže, hecovat se, kdo vypije víc, zkoušet divočejší kombinace druhů alkoholu, uzavírat šílené sázky, dělat v opilosti nebezpečné věci…

Když už toho člověk vypije víc, stává se nekritickým, chová se impulzivně a nepromyšleně. Pohybuje se neuspořádaně, vrávorá, vidí dvojitě.

Není se proto co divit, že kromě kocoviny je často důsledkem takového pití nějaká nehoda a nebo úraz.

V umírněnější podobě to může vypadat jako popíjení při každé příležitosti jako je setkání s přáteli, návštěva, výlet… prostě pořád si “zpříjemňovat” alkoholem obyčejné činnosti.

Měla jsem jednu klientku, která si alkoholem “zpříjemňovala” domácí práce. Během jejich vykonávání popíjela víno a hned ji jinak nudné uklízení, praní, žehlení a vaření více bavilo. Propila se tak postupně až do závislosti.

Pití na “kuráž”

Znáte to? Máte vystupovat před spoustou lidí a paralyzuje vás tréma… Jak ji překonat? Jak si stoupnout před cizí lidi a začít k nim mluvit nebo něco předvádět, když jste trémou úplně ochromení?

Nebo se ve společnosti třeba jen necítíte moc sebejistě, jste spíš uzavření a plaší. Jenže občas mezi lidi prostě musíte. Udržovat kontakt s přáteli, seznamovat se s novými kolegy, neformálně jednat s klienty či zákazníky, najít si životního partnera. To jsou situace, které můžou být pro někoho dost náročné.

Spousta lidí k překonání svých rozpaků a trémy používá právě alkohol. Ten totiž na začátku alkoholického opojení zvyšuje pocit sebevědomí a člověk má dojem, že by snadno překonal všechny životní těžkosti. Na chvíli odkládá své svědomí stranou, alkohol mu navozuje příjemný pocit uvolnění a klidu. Takže by se zdálo, že našel ideální “recept” na zvládání rozpaků a trémy.

Pití na uhašení vzteku

Pohádáte se doma s partnerem či partnerkou, vytočí vás šéf v práci… zkrátka máte takový vztek že vidíte rudě a fakt už nevíte jak se uklidnit. Tak jdete rychle do hospody nebo sáhnete po lahvi a pořádně se napijete, abyste ten vztek v sobě uhasili. 

V lepším případě si zanadáváte, rozpustíte svůj vztek v alkoholu a odkloníte ho do opilosti. V horším případě ale může alkohol rozvolnit zábrany v chování a člověk v opilosti vykoná akt pomsty nebo si svůj vztek vybije na někom či něčem jiném.

Umrtvit se do spánku

Někteří lidé používají alkohol na zklidnění se před spaním, někdy třeba ještě v kombinaci s léky na uklidnění či spaní. Líp se jim po něm usíná. To je sice fakt, ale je dokázáno, že spánek je po alkoholu míň kvalitní, takže pocit odpočatosti může být ráno horší.

Měla jsem kdysi jednoho klienta, staršího muže. Nechodil už do práce a vypadalo to, že jen tak přežívá a čeká na důchod. Kromě toho, že byl docela osamělý, neměl ani moc žádné vyžití. Odpoledne vždycky sám doma začal popíjet pivo, do večera jich vypil několik a nakonec přidal ještě Stilnox, aby líp usnul.

Labužníci a požitkáři

Další kategorií jsou takoví alkoholoví labužníci a požitkáři. Ti k alkoholu přistupují jako gurmán k jídlu. Vychutnávají si kvalitní značky, objevují nové kombinace, zkoumají různé odrůdy vína, chodí na degustace, zajímají se o výrobu whisky či piva…. prostě jsou to znalci. Ale i takový znalec může snadno ztratit kontrolu nad svým pitím.

Nedávno mi jedna moje známá, která provozuje vinotéku, s hrdostí říkala, že už deset let nebyla opilá. Obdivuhodné. Ovšem vzápětí dodala, že vypije dvě tři láhve vína denně! Spadla mi brada. Tak to už je slušná tolerance, vypít tolik vína a neopít se!

Tolerance znamená, že když člověk pije opakovaně, postupně se snižuje účinek stejného množství vypitého alkoholu. Takže aby byl ten účinek stejný, je potřeba pít víc a víc a víc. Jeho tolerance tak postupně narůstá.

Konečně zas můžu

Někdy v životě nastane situace, kdy pít prostě nemůžete nebo byste neměli. Třeba když je žena těhotná, když berete antibiotika, když ležíte v nemocnici… prostě když vám to okolnosti znemožní nebo autorita (třeba lékař nebo zaměstnavatel) dokonce zakáže.

Pak ta situace pomine a vy najednou zase můžete pít. A jste po takové pauze jako urvaní ze řetězu. Máte pocit, že musíte využít každou volnou chvilku k tomu, abyste to dohnali a vynahradili si období odříkání.

Děje se to proto, že nepití nebylo úplně vaše vnitřní rozhodnutí, ale nějaký vnější požadavek nebo tlak, který vás k abstinenci donutil.

Láhev místo vztahu

Asi všichni máme potřebu zažívat pocit lásky a sounáležitosti v partnerském vztahu, v rodině. Ne každý má ale to štěstí a trápí se pak osamělostí. Takový člověk může najít zdroj příjemných pocitů právě v alkoholu. Ten totiž nikdy nezklame svým účinkem, který je předvídatelný a je vždy po ruce.

Navíc vztah s alkoholem je svým způsobem jistější než intimní vztah s jiným člověkem – alkohol vás nikdy neopustí, alkohol se s vámi nepohádá, alkohol vás nezraní. Alkohol tu prostě pořád pro vás je, dokud si to sami přejete.

Když už člověk intenzivně pije delší dobu, často se jeho vztahy rozpadají a alkohol je pak to jediné, co mu zbude.

Hlavně nevyčnívat

Jednou ze základních lidských potřeb je potřeba být přijímaný/á druhými lidmi. Nejen svou rodinou, ale i přáteli. A pokud je ve skupině přátel oceňovanou hodnotou vypít za večer určité množství alkoholu, pak člověk nemůže zaostávat, aby zapadl. Je těžké tomu “tlaku” odolat, hlavně v době dospívání, ale i později.

Navíc pokud má člověk nízké sebevědomí, potřebuje, aby mu druzí lidé dodávali respekt a uznání, protože sám to neumí. A ten může získat docela snadno tak, že vynikne třeba právě v pití.

Alkohol jako “lék”

Spousta lidí hledá v alkoholu lék na svoje potíže. Odborně se tomu říká sebemedikace. 

Sebemedikace znamená, že si člověk sám najde nějakou látku, aby si “léčil” svou nemoc, ulevil si od bolesti nebo překonal nepříjemný psychický stav. 

Sebemedikace alkoholem je mezi lidmi asi nejrozšířenější, případně ještě v kombinaci s nějakými léky (psychofarmaky – nejčastěji benzodiazepiny nebo léky na spaní).

Alkoholem lidé nejčastěji řeší své napětí, úzkostné stavy, rozlady, deprese, nutkavé myšlenky a jednání atd. Spousta lidí také používá alkohol na “léčení” různých zdravotních problémů, jako je třeba bolest v krku, rýma a nachlazení, bolest zubů, trávicí potíže atp. Netřeba asi dodávat, že tenhle “lék” není zrovna bezpečná a zdravá volba.

Úleva nebo odměna?

Zjednodušeně by se dalo říct, že lidi hledají v pití buď úlevu od nepříjemných pocitů a stavů jako je napětí, úzkost, stud, rozpaky, tréma, vztek, únava, vyčerpání atp., nebo naopak odměnu jako je stimulace, energie, dominance, příjemné pocity jako je radost atp.

Je možné, že se u vás v průběhu vašeho života vystřídalo těch důvodů víc. Někdy můžou mít (a často také mají) důvody k pití více vrstev a postupně se během procesu zotavování odkrývají jeden po druhém – jako slupka cibule.

Jak vidíte, důvodů k tomu, že člověk začne víc pít, je spousta. Našli jste v nich sami sebe nebo někoho z vašich blízkých? Pokud máte pocit, že jsem na některý zapomněla, napište to do komentářů pod článkem.

Anna Nohýnková
Jsem zkušená odbornice na léčbu závislostí. Ukazuji lidem, jak ovládnout své nezdravé návyky, aby mohli žít svobodně tím, co mají rádi. Více o mně si přečtěte zde >>

NOVINKA

E-book nadupaný praktickými informacemi a cílenými úkoly, díky kterým se sami naučíte nepít. 10 kroků k abstinenci, Pracovní sešit s cvičeními, podpůrná facebooková skupina. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.